Skocz do zawartości
 
Obserwuj nas  
Placówka akredytowana
63 242 2332 cdn@cdnkonin.pl ul. Sosnowa 14, 62-510 Konin
Strona główna Archiwum roku szkolnego 2023/2024 20 listopada – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Tytuł wydarzenia i data na tle logotypu

Szanowni Państwo,

20 listopada to szczególny dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

 

Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci – UNICEF. Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt.

 

Upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka nie jest wymierzone przeciwko rodzicom. Zarówno rodzice, opiekunowie jak i nauczyciele powinni mieć świadomość, że prawa dziecka nie kolidują z prawami dorosłych, lecz się uzupełniają.

 

Zapisy zawarte w Konwencji o prawach dziecka są podstawą działalności UNICEF, który podejmuje starania, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.

 

Podstawowe akty prawne:

 

Źródło: https://unicef.pl/wspolpraca/wspolpraca-z-placowkami-edukacyjnymi/akcje-edukacyjne/miedzynarodowy-dzien-praw-dziecka-z-unicef-2023

 

Opracował: Mariusz Kordylewski (na podstawie informacji dostarczonej przez Agnieszkę Piekarską).

Zobacz także
63 242 2332
cdn@cdnkonin.pl
ul. Sosnowa 14, 62-510 Konin