Skocz do zawartości
 
Obserwuj nas  
Placówka akredytowana
63 242 2332 cdn@cdnkonin.pl ul. Sosnowa 14, 62-510 Konin
Strona główna Archiwum roku szkolnego 2023/2024 Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania.

Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania.

plakat promujący Narodowe czytanie z Nad Niemnem

Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie po raz czwarty włączy się w realizację Narodowego Czytania. Podczas tegorocznej edycji spotkamy się, aby wspólnie czytać Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie zaprosiło do współpracy przedstawicieli organu nadzorującego, organu prowadzącego, jednostek samorządu terytorialnego, instytucji kultury oraz szkoły. Lektura fragmentów Nad Niemnem  zostanie zarejestrowana w Green Studio działającym w CDN w Koninie w dniach od 23 sierpnia 2023 r. do 1 września 2023 r. Materiał filmowy zostanie opublikowany 9 września 2023 r. na stronie https://cdnkonin.pl oraz Fanpage'u CDN w Koninie. 

Wspólne przedsięwzięcie to wkład w działania na rzecz integracji lokalnego środowiska, popularyzacja arcydzieł literatury polskiej i działania służące budowaniu wspólnoty.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Zobacz także
63 242 2332
cdn@cdnkonin.pl
ul. Sosnowa 14, 62-510 Konin